czwartek, 17 stycznia 2013

Prosty sposób na faktury vat

faktury vat | deklaracje intrastat
Jeśli prowadzisz swoją własną mikro firmę (to znaczy zatrudniasz jedynie siebie) prawdopodobnie nie potrzebujesz zatrudniać księgowej. Z fiskusem nie możesz mieć jednak na bakier, bo może to grozić niemiłymi konsekwencjami. Faktury VAT powinny zawierać wszelkie niezbędne dane. Nie ma od tego ratunku.

Mamy dla Ciebie pomysł, jak zmniejszyć formalności do minimum! W bardzo prosty sposób możesz zminimalizować własny czas poświęcany na wypełnianie nudnej księgowości. Z pewnością pomoże Ci w tym program stworzony dla małych przedsiębiorców dbających o poprawność swoich stosunków z Urzędem Skarbowym. Istnieje mnóstwo różnych programów do księgowości. Są takie, za które ich autorzy nie pobierają żadnych opłat. Są one zwykle ograniczone i nie spełnią wszystkich oczekiwań, jednak świetnie posłużą do wypełnienia faktury vat. Ich funkcjonalność jest mocno ograniczona, więc wiele firm poleca programy płatne, które mają o wiele więcej opcji i modułów. Są też takie kompleksowe aplikacje, które przewidują pełną obsługę małej księgowości posiadają bazę towarów i kontrahentów, tworzą kolorowe wykresy pozwalające na łatwe spostrzeżenie postępów firmy, monitoring płatności, moduł obsługi deklaracji intrastat o wiele inne pożyteczne funkcje.

Jak widać dostępne na polskim rynku oprogramowanie może znacznie ułatwić pracę nad księgowością. Automatyzacja pracy może ją znacznie usprawnić. Jednak pamiętaj: bez względu na to jakim programem wystawiasz faktury VAT, lepiej zawsze na wszelki wypadek sprawdzaj, czy kwoty i procenty się ze sobą zgadzają.

poniedziałek, 14 stycznia 2013

Darmowy program do faktury vat

Małe przedsiębiorstwa nazywane też mikro biznesami nie potrzebują skomplikowanej obsługi księgowej. Jeśli wystawiamy faktury vat w ilości kilku sztuk dziennie lub nawet tygodniowo nie potrzebujemy zatrudniać księgowej na etat ani inwestować w skomplikowane oprogramowanie, które i tak nie będzie miało zastosowania w malutkiej, jednoosobowej firmie.

Zaletą bezpłatnych programów jest ich czytelność i nieskomplikowany interfejs. Mała ilość opcji sprawia, że trudno się pośród nich pogubić. Wszystko jest widoczne i dostępne od ręki. Aby wystawiać zwykłe faktury vat nie potrzeba nam żadnych skomplikowanych aplikacji. Wystarczy mała baza danych, do której wprowadzimy dane naszych kontrahentów, dane naszej firmy, nazwy i atrybuty sprzedawanych towarów i gotowe – możemy wystawiać różnego rodzaju dokumenty sprzedaży.

Darmowe programy do wystawiania faktury vat zwykle nie prowadzą ewidencji sprzedaży, ani archiwów służą jedynie do samego wypisania i wydrukowania dokumentów. Jeśli zależy Ci na programach, które ułatwią prowadzenie całej księgowości powinieneś jednak zainstalować stabilną wersję dobrego polskiego programu.

niedziela, 13 stycznia 2013

Własna działalność gospodarcza

faktury vat
Bycie biznesmenem jest marzeniem wielu młodych ludzi. Każdy chciałby zarabiać tylko na siebie i pochwalić się wysokimi dochodami. Co stoi na przeszkodzie? A to samo co zwykle – wysokie podatki i składki ZUS.
To normalne, że prowadzeniu nawet najmniejszej jednoosobowej mikro firmy towarzyszą formalności i rozbudowana biurokracja. Należy prowadzić księgowość i rozliczać się zarówno z Urzędem Skarbowym, jak i Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych. Również nasi klienci będą chcieli otrzymywać dowody zakupionych u nas towarów bądź usług jakimi są najczęściej faktury vat. Należy przyznać, że dla początkujących w prawie podatkowym wszystkie te czynności niezwykle utrudniają życie. Dodatkową złośliwością losu jest przymus płacenia podatków i bardzo wysokich, jak dla małych przedsiębiorców składek ZUS. Niestety nie da się tego legalnie ominąć.
Płać, cierp i śpij spokojnie lub nie otwieraj własnej działalności gospodarczej. Wszystko jak zwykle zależy od Ciebie – możesz się dostosować i zarabiać legalnie bądź dalej siedzieć na bezrobociu.

Programy księgowe do wystawiania faktury vat

Programiści przygotowali wiele przydatnych aplikacji dla małych przedsiębiorstw. Niektóre z nich dostępne są w darmowej wersji. Mamy na przykład możliwość wystawienia faktury vat nie płacąc za to ani grosza.

Wystawianie tego typu dokumentów za pomocą komputera daje użytkownikowi komfort i wygodę pracy. Każdy dokument wystawia się szybciej, nie trzeba wpisywać danych ręcznie i mamy też możliwość stworzenia bazy kontrahentów, dla których wystawienie dokumentów trwa kilkanaście sekund. Komputer służy nie tylko do promocji firmy, jak widać można użyć go do księgowości. Kolejnym plusem, jaki posiadają dobre programy księgowe jest automatyczne przeliczanie procentów i stawek podatków.

Faktury vat można uzupełniać korzystając na przykład tylko z procentowej wartości należnego podatku oraz kwoty brutto towaru. To dobre wyjście dla tych, którzy nie lubią szybko liczyć lub nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak powinien wyglądać ten użyteczny dokument. Faktury vat to wbrew pozorom proste dokumenty należy jednak wiedzieć, jakie dane powinny one zawierać.

Najprostszy sposób na faktury VAT

Chyba najprostszym dokumentem sprzedaży są faktury VAT. Najmniej uzupełniania, prosta powtarzalna forma i święty spokój. Niektórym osobom wystawianie takiego dokumentu może wydawać się trudne, jednak jego atutem jest brak konieczności dodatkowych umów i tym podobnych nadwyżkowych formalności.

Stosując odpowiedni program do prowadzenia księgowości początkujący przedsiębiorca szybko przekona się, jakie to proste. Oczywiści nie każdy musi wystawiać faktury VAT, nie każdemu nawet odpowiada to, by być płatnikiem tego podatku. Zatrudnienie na etat księgowej okazuje się nieopłacalne, bo można przecież prowadzić księgi samemu z pomocą nowoczesnych programów komputerowych. Nie są one drogie, ale za to proste w obsłudze. Oczywiście, jeśli decydujesz się na samodzielne prowadzenie księgowości powinieneś być na bieżąco z obowiązującymi wszystkich prawami podatkowymi. Należy też zainstalować program, który wspomoże i uprości prowadzenie ksiąg. Mamy duży wybór spośród wielu aplikacji dostępnych na rynku, a każda z nich ma swoje zalety, jak również i wady.

Uważam jednak, że bez względu na to, czy wystawiamy tylko faktury vat, czy dokonujemy bardziej skomplikowanych transakcji, powinniśmy zawsze sprawdzać ręcznie dane, które podpowiada nam program. Producent nie ponosi bowiem odpowiedzialności za żadne potencjalne szkody.

sobota, 12 stycznia 2013

Program Intratrader - system Intrastat stanie się łatwiejszy

faktury VAT unijne | Intrastat
Zanotuj wyższe zyski!
Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo, które ma obowiązek wypełniać deklaracje Intrastat i rozliczać się z towarów sprzedanych i kupionych z krajów członkowskich Unii Europejskiej, z pewnością wiesz, jak wiele papierków należy wypełnić każdego miesiąca. Mamy dla Ciebie proste rozwiązanie, które wspomaga handel unijny.

Jego główną zaletą jest automatyzacja różnego rodzaju procedur powiązanych z wystawianiem skomplikowanych dokumentów. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów. Zawiera mnóstwo przydatnych funkcji takich jak wypełnianie deklaracji, bazy danych dotyczące towarów i ich cech, a także wystawianie faktury VAT w dowolnym języku i w dowolnej walucie (zostaje ona przeliczona według zadanych przez użytkownika parametrów). Istnieje nawet możliwość przetłumaczenia towarów i ich cech na inny język krajów wspólnoty, co sprawia że dokument jest czytelny także za granicą. Na uwagę zasługuje również moduł, który umożliwia sprawne zarządzanie spedycją własną.

Ten program obsługujący wymagania stawiane przez deklaracje Intrastat doskonale się sprawdza. Jest niezwykle funkcjonalny i elastyczny - można go z łatwością dostosować do potrzeb każdej firmy. Jeśli Twoja firma nie jest tak duża, by zatrudniać księgową na etat, jednak Ty sam wolisz poświęcić czas na czynności dochodowe, powinieneś zainwestować w ten program, a sam wystawiać coraz wyższe faktury VAT, które przyniosą Ci więcej pieniędzy.

wtorek, 8 stycznia 2013

Faktura vat jest takim rodzajem dokumentu, który jest wykorzystywany w sprzedaży. Jest także pewnym szczególnym rodzajem rachunku, który zawiera dość szczegółowe dane dotyczące konkretnej transakcji.

Nie każdy wie, ale każda faktura powinna zawierać dane, które pozwalają na zidentyfikowanie konkretnego dokumentu. Jest to numer oraz data wystawienia. Dokument ten zawiera również oznaczenie pomiędzy nabywcą a sprzedawcą. Kolejną rzeczą, jaką zawiera w sobie faktura, będąca w rozumieniu dokumentem to nazwa towaru lub nawet usługi, ilość danego towaru, jego cena oraz wartość jednostkowa. Faktura vat może zwierać informacje dodatkowe, takie jak sposób odbioru, miejsce dostawy, sposób dostawy, i temu podobne. Dokument, dla swojej ważności powinien także zawierać informację o rozliczeniu. Może być ono gotówkowe, przelewem lub inną formą płatności.

Deklaracje intrastat zawierają informacje o obrotach towarami, które migrują pomiędzy Polską a innymi krajami Unii Europejskiej. W każdej Fakturze unijnej koniecznym jest podanie podatku VAT w walucie jaka obowiązuje w Polsce, a więc w złotówkach.

Księga przychodów i rozchodów

Jedną z najprostszych form prowadzenia księgowości jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Pozwala ona na kontrolowanie przychodów i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz stanowi niezbity dowód w razie wizytacji urzędnika Urzędu Skarbowego.
Podatnicy VAT mogą spokojnie rozliczać się i prowadzić księgowość uproszczoną, jeśli prowadzą ewidencję sprzedaży dla celów VAT. Faktury VAT są w tym bardzo pomocne, bo jeśli się je wystawia, można skorzystać z możliwości ujęcia przychodów jednym wpisem łącznej ich kwoty na podstawie faktury VAT. Każde z tych zestawień musi zawierać odpowiednie dane takie jak datę, numer i wszystkie sumy przychodów oraz podatków.
Księga przychodów i rozchodów to jednak nie tylko VAT. Ma ona wiele ważnych rubryk i działów, które bezwzględnie i regularnie należy wypełniać. W przeciwnym przypadku można mieć niemałe kłopoty z Urzędem Skarbowym, który jak wiadomo może być skłonny do przyznania grzywny. Urzędnik może sprawdzić naszą księgowość w każdym momencie w przeciągu sześciu lat od powstania danego wpisu. Należy wypełniać księgi zgodnie z prawdą i sumiennie, a faktury VAT wystawiać zawsze wtedy, gdy jest to konieczne.

UE otwarta - faktury unijne!

Wygodne rozliczanie - faktury unijne
Zdjęcie pochodzi z serwisu 123rf.com
Unia Europejska przyjęła Polskę pod swoje skrzydła stosunkowo niedawno. Zanim to się stało wymiana handlowa z innymi państwami członkowskimi mogła sprawiać niemałe problemy. Na szczęście wszystko to się zmieniło i możemy bez problemu wystawiać faktury unijne. Korzyści są dostrzegalne też pod postacią podatków celnych, a dokładniej mówiąc ich brakiem.

Mimo jednak, że handel zwykłymi towarami nie jest niczym ograniczany mamy obowiązek prowadzić jego statystyki. Monitorowaniem tego wszystkiego zajmuje się system Intrastat. Ma on za zadanie zbiór informacji dotyczących wymiany handlowej. Na szczęście nie trzeba brać w tym wszystkim udziału, jeśli nie przekroczymy odpowiednich progów sprzedaży. I całe szczęście, ponieważ system ten jest dość skomplikowany.

Reasumując, całe szczęście, że czasy się zmieniły na lepsze i wymiana handlowa między krajami członkowskimi jest o wiele prostsza. Faktury unijne upraszczają nasze rozliczenia, ale niosą za sobą pewne konsekwencje. Nasze transakcje związane z wymianą faktur są dostępne i widoczne w każdej chwili dla Urzędów Skarbowych zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej.

Każdy podmiot, który posiada NIP UE i prowadzi wymianę handlową lub usług z krajami członkowskimi jest zobowiązany do wysyłania deklaracji VAT UE co kwartał. W tej deklaracji wymienia się swoich kontrahentów oraz kwoty zawartych transakcji. Druga strona robi to samo. Urzędy Skarbowe w Polsce i w kraju kontrahenta mają niczym nieograniczony dostęp do tych danych.

Sprawdź też tekst o fakturach VAT

Faktura VAT? Dla kogo bycie VATowcem?

Wielu ludzi zaczynając swoją pierwszą działalność gospodarczą niezupełnie wiedząc od czego się zabrać. Pierwszym elementem powinno być sprawdzenie wszystkich wątpliwości prawnych i podatkowych. Jak powszechnie wiadomo z Urzędem Skarbowym można się przecież rozliczać na wiele różnych sposobów. I tak też się dzieje.
Pierwszą dostępną formą opodatkowania własnej działalności gospodarczej jest ryczałt. Dotyczy on głównie usług i stosowany jest w bardzo ograniczonych przypadkach. Osoba, która zdecyduje się na takie opodatkowanie zwykle w ramach swojej działalności gospodarczej wykonuje tylko bardzo wąską specjalizację - na przykład prowadzi zakład usług fryzjerskich.
Można też prowadzić księgi rozchodów i przychodów i być zwolnionym z podatku VAT bądź być płatnikiem tego podatku. Ta druga opcja umożliwia wygodne rozliczanie się z Urzędem Skarbowym, jak również ze swoimi kontrahentami. Wielu z nich oczekuje, że faktury VAT zostaną im wystawione w ciagu siedmiu dni roboczych i mają do tego całkowite prawo. Dzięki niej mogą sobie oni odliczyć swój VAT i płacić mniej o kwotę VATu umieszczoną na otrzymanej fakturze.
Są jeszcze inne formy opodatkowania, które sprawdzą się raczej w większych firmach i spółkach. Wymagają one raczej powierzenia księgowości osobie, która zajmuje się tym zawodowo.

piątek, 4 stycznia 2013

Co powinna zawierać faktura VAT?

Ktoś, kto nie prowadził nigdy własnej firmy, prawdopodobnie nie zaprzątał sobie głowy dokumentem, jakim są faktury VAT. Bo i po co? Jeśli nie rozliczał się z Urzędem Skarbowym za ich pomocą, prawdopodobnie nawet nie trzymał takowego papierka w rękach.
faktura vat
Każdy dokument noszący wspomnianą wyżej nazwę to rodzaj rachunku, który jest dokumentem kupna i sprzedaży. Zawiera wiele szczegółowych danych dotyczących transakcji takich, jak data dokonania sprzedaży i wystawienia dokumentu, nazwa towaru, jego ilość i cena, dane podatkowe takie, jak: kwota podatku oraz jego procent, kwotę brutto oraz kwotę netto. Faktury VAT mogą też zawierać uzgodnienia dotyczące warunków i terminów zapłaty zależnie od wcześniejszych ustaleń przed zakupem.
Jeszcze kilka lat temu dokumenty te musiały zostać własnoręcznie podpisane poprzez obie strony. Dziś już takiego wymogu nie ma, a dokument można przesłać nawet w formie elektronicznej, która jest równoważna z formą drukowaną, papierową.

Jeśli masz taką możliwość wystawiaj Faktury VAT w formie elektronicznej, oszczędzasz w ten sposób bowiem czas i pieniądze. Nie wydajesz na opłaty pocztowe i wydruk dokumentu. Masz pewność, że dotrze do Twojego klienta na czas.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Faktura_VAT#Faktura_VAT

Faktury VAT - dlaczego warto być VATowcem?

faktury vat unijne
Faktury VAT
Wybierając formę opodatkowania firmy mamy wiele różnych możliwości do wyboru. W zależności od tego, jakie przewidujemy dochody, taką formę możemy wybrać. Bycie tak zwanym vatowcem ma swoje zalety.

Faktury VAT są najwygodniejszą formą rozliczeń między firmami. Każda większa firma chciałaby otrzymać rachunek za zakupiony towar bądź usługi. Dzięki nim może wpisać w koszty wszystko, co nabyła i odliczyć sobie VAT. Oczywiście idzie to w dwie strony. Jeśli jest się VATowcem na żądanie również należy stawiać stosowne faktury VAT, z których aktualnie trzeba zapłacić 23% do Urzędu Skarbowego. Zaletą jest natomiast fakt, że każdy zakup na firmę będzie pomniejszony o VAT, który zostanie nam zwrócony pod koniec miesiąca.

To bardzo dobre wyjście dla tych, którzy spodziewają się, że dzięki takiej formie rozliczenia z Urzędem Skarbowym zyskają nowych klientów. Często bowiem ludzie oczekują, że wraz z zakupem (ewentualnie do 7 dni od nabycia towarów) otrzymają odpowiednią fakturę VAT. Nie ma się co dziwić, jak widać czasem taki dowód zakupu bardzo się przydaje, zwłaszcza w czasach, gdy VAT wynosi całe dwadzieścia trzy procent.

wtorek, 1 stycznia 2013

Deklaracje Intrastat - nowe narzędzie

Polska wstąpiła do organizacji nazywanej Unią Europejską całkiem niedawno. Wcześniej handel z państwami członkowskimi był utrudniony. Dziś faktury unijne są prostsze w obsłudze, a i nie musimy płacić podatków celnych. Granice są zupełnie otwarte i możemy kupować oraz sprzedawać do woli. Mimo tego obowiązują nas pewne zasady.
Wśród krajów Unii Europejskiej prowadzone są statystyki obrotu towarami między krajami członkowskimi. Wszystko to możliwe jest dzięki systemowi zwanemu intrastat. Ułatwia on monitorowanie, zbieranie i przetwarzanie wszelkich informacji związanych z handlem w UE.